Globális értelemben az Industry 4.0 széles körben elfogadott koncepció mint a gyártás digitalizálásának képviselője. A '4.0' történelmi utalás, amely a gyártástechnológia ezen új szakaszát a negyedik ipari forradalomnak tartja. Az első ipari forradalmat a víz és gőz erejével történő mechanizálás jellemezte a második a tömeggyártás koncepcióját vezette be elektromos áram segítségével a harmadik pedig a számítógép-vezérlés és az automatizálás elterjedését eredményezte. Jelenleg a negyedik forradalmat éljük a gyártás területén – az igazán intelligens gyárak létrehozását, kiber-fizikai rendszerekkel és az eszközök internetes kommunikációjával (IoT).
A McKinsey globális menedzsment-tanácsadó szerint az Industry 4.0-et négy azonosítható technológiai irányzat hajtja:
Széles körben ismert, hogy Németország az Industry 4.0 koncepció alapító országa, a koncepció neve pedig egy országos stratégiai kezdeményezésből származik, amelynek célja, hogy az országot a fejlett gyártási rendszerek vezető szállítójának pozíciójába emeli. Németország a világ egyik legversenyképesebb gyáriparával rendelkezik, amelyet a legkorszerűbb kutatási és fejlesztési létesítmények hálózata támogat.
Az ország erős gépipara és gyártástechnikája, globálisan jelentős informatikai kompetenciája, valamint a beágyazott rendszerek és az automatizálás területén szerzett ismeretei következtében rendkívül jó helyzetben van, hogy megerősítse pozícióját az Industry 4.0 technológiák egyik vezető fejlesztőjeként.
Németország az Industry 4.0 bevezetésével és az intelligens gyárak megjelenésével diktálja az ütemet, de biztosan komoly kihívással kell szembenéznie, ha meg akarja védeni a pozícióját az Egyesült Államokkal szemben, amely az elkövetkező öt évben várhatóan több tőkét fog befektetni a gyártásdigitalizálás területén, mint bármely más ország vagy régió. Az Egyesült Államokban az Industry 4.0 inkább Industrial Internet of Things (IIoT - Az ipari eszközök internete) néven ismert. A gyártási környezetben a technológiák gyors fejlődése miatt sok amerikai szervezet felkészült a várható hatalmas változásra.
A Harvard Business Review Adatoktól a működésig című jelentése szerint a szervezetek számára az intelligens gyárak felé vezető úton a belső kultúrájuk megváltoztatása jelenti a legkomolyabb kihívást. Az Industry 4.0 teljes potenciáljának eléréséhez a vállalkozásoknak létre kell hozniuk egyetlen elfogadott forrást a teljesítményadatok küldéséhez, és minden döntéshozónak valós időben kell tudnia fogadni az adatokat. A tényeken alapuló döntések filozófiáját pedig a mennyiségre vonatkozó gyártási adatok felhasználásával kell a vezetés minden szintjén meg kell tanítani.
Miközben Kína továbbra is a világ legnagyobb gyártója, az Industry 4.0 alkalmazása tekintetében az ázsiai nagyhatalom számos európai és észak-amerikai gazdasági riválisa mögött áll. Ez nagymértékben a történelmi tényezőknek köszönhető: míg Németország például hagyományosan a fejlett gyártási rendszerekre összpontosított, Kína erősségei mindig is a globális feldolgozóipar alacsonyabb értékű területei voltak, ahol az ár kulcsfontosságú. Mindez óriási egyenlőtlenségekhez vezetett: jelenleg Kínában körülbelül 14 ipari robot esik 10.000 gyári dolgozóra, ezzel szemben Németországban 282.
De változnak az idők, mégpedig gyorsan. Kínában emelkednek munkaerő- és a nyersanyagköltségek a környezetvédelmi aggályok és az erőforrás-korlátozások következtében, miközben más alacsony költségű riválisok is színre léptek. Kína helyzete, mint a „világ gyára”, veszélyben van. Ezért a kínai kormány teljes gőzzel dolgozik egy alternatív fejlesztési pálya megvalósításán, az elavult gyártólétesítmények cseréje és az eszközök ipari internetén alapuló modern technológiákba történő befektetés növelése érdekében.
Az autóiparban jelenleg erősen érezhető a folyamatirányítás iránti növekvő igény a gyártási folyamatok minőségének javítása, és ezzel párhuzamosan a működési költségek csökkentése érdekében. Ez az iparág örömmel fogadja az Industry 4.0 korát.
Az innováció mozgatórugójaként az ágazat máris végrehajt bizonyos változásokat az automatizálás, az adatcsere és a gyártási technológiák területén annak érdekében, hogy kihasználja az ebből eredő lehetőségeket.
A biztonság szempontjából kritikus pontokat már ellenőrzik és elemzik a rögzített adatokat a folyamatok optimalizálására használják. A szenzorok valós idejű továbbítással magasabb szintű adatbázisokba rögzítik a folyamatok adatait.
Az dolgok internetével (IoT) felvértezve az Industry 4.0 az autóalkatrész-beszállítókat jelentős hatékonysággal és alacsony költségekkel kecsegteti. A folyamatosan növekvő digitalizálás az ágazat számára olyan eszközt kínál, amellyel jobb válasz adható a növekvő piaci nyomásra. A legfontosabb tényezők a rendszer leállási idejének csökkentése, az automatizálás és az erőforrás-optimalizálás révén a hatékonyság javítása, valamint a karbantartási költségek csökkentése. Az Industry 4.0 gyors folyamatokat tesz lehetővé, javítja a versenyképességet és új értékesítési lehetőségeket ígér.
Az alkatrészgyártó üzemekben pedig az Industry 4.0 bevezetése figyelemre méltó potenciált kínál, különösen a megelőző jellegű karbantartás során. A folyamatok adatainak állandó nyilvántartása és elemzése lehetővé teszi az üzemi és rendszerek meghibásodásának előrejelzését, a nem hatékony fejlesztések korrekcióját és a hatékonyság javítását.
A repülőgyártás fantasztikus és rendkívül sokat követelő iparág, amely gyakran egyet jelent a magasan képzett munkaerővel és a legmodernebb technológiákkal. Azonban a viszonylag alacsony darabszámok, hosszú ciklusidő, nagy méretű alkatrészek és a gyártási folyamatok magas fokú változatossága miatt ez az iparág különleges kihívásokat rejt az intelligens eszközök és megoldások terjesztése tekintetében.
Mivel a mennyiségek az utasok számával egyre nőnek, az összes nagy gyártónak növelnie kell a folyamatok általános hatékonyságát, korlátozniuk kell a minőségi költségeket és rövidíteni a ciklusidőket, valamint ki kell zárniuk a hibaforrást jelentő emberi tényezőket. Az intelligens szoftverek és a digitális hálózatépítés révén az összeszerelő eszközök kulcsfontosságú szerepet tölthetnek be. Ezek nagyobb rugalmasságot kínálnak és teljes mértékben kapcsolódnak egymáshoz, illetve a gyártó- és minőségbiztosítási rendszerekhez.
Az általános ipari szektorban működő ügyfelek innovatív, egyedülálló, kiváló minőségű és költséghatékony termékeket szeretnének. Az általános ipari szektor piacát komoly verseny jellemzi, amely az új műszaki fejlesztések következtében hasonló termékeket kínál rövidebb termék-életciklusokkal. Ezért az általános ipari szektor nagy követelményeket támaszt az új, innovatív termékek piacra kerülése érdekében. Mi ezt a termékfejlesztési életciklus teljes digitalizálásával érjük el, ami viszont lehetővé teszi, hogy ügyfeleink számára pontos nyomonkövethetőséget, minőségellenőrzést és költséghatékony új termékeket biztosítsunk. A termék életciklusának digitalizálása során teljes digitális adatmodell szükséges. E követelmények teljesítése érdekében az ipari vállalatok az intelligens és alkalmazkodó gyártásra támaszkodnak. A termékek széles skáláját olyan rendszerek, érzékelők és irányító rendszerek egészítik ki, amelyek az interneten keresztül kapcsolódnak egymáshoz.
A Desoutter 4.0 kiadvány célja a Desoutter elképzelésének bemutatása, amely az Industry 4.0 használatával segít az átalakulás gyorsításában.
A Desoutter 4.0 nem csak egyedülálló megoldást kínál, hanem összekapcsolt termékeket és gyártási környezetet biztosít. Növelje gyártási idejét, rugalmasságát és hatékonyságát a Desoutter 4.0 letöltésével: Gyorsítsa fel az átalakulást - kiadvány